Friday, July 6, 2012

raising our children, raising ourselves :: naomi aldort

"Life affords children plenty of experiences of feeling helpless and we need not add to them. Your role is to give the child a chance to feel autonomous and to learn from you how a strong person treats a weaker one kindly."

alıntılar naomi aldort'un bu hafta bitirdiğim kitabından:


"our goal is not to accomplish the impossible task of raising children who never experience a blow to their self-image. Such a life does not exist and shielding a child from real experiences will only weaken him. Instead, children need to grow up able to face reality with emotional strength and wisdom. We are seeking to build a loving and fear free relationship with our children, one that allows for the expression of all emotions and lets younsters feel comfort in their worth. This, in turn, bolsters the self-assurance they will need to build a meaningful life for themselves and to have a positive effect on others."

*

bu tür kitaplar okumak isteyenlere şiddetle önereceğim "raising our children, raising ourselves" türkçe'ye de çevrilmiş ancak okuduğum kadarıyla söyleyebilirim, ebeveyn kitaplarının türkçe çevirileri maalesef pek başarılı olmuyor. benzerleri arasından sıyrılıp akılda kalacak ve sık sık dönülüp bakılacak bir kitap olduğu için istanbul'da kaldıkları güzel ve kısacık dönemde kitabı bana getirmiş olan ışıl'a çok teşekkür ediyorum.

*
"Every stage in a child's life is there for a purpose. If we can respect and respond to her needs fully during each stage of her life, she can be done with that stage and move on." - Naomi Aldort


2 comments:

Eylem said...

Gerçekten çok güzel bir kitap.Türkçesi bence diğer kitaplara göre daha başarılıydı. Bu alıntı da benden: ''Bazı ebeveynler kontrol edilmeyen bir çocuğun kendilerini sömüreceğinden endişelenirler. Bir çocuk elinden gücü alınacak (kontrol altında tutulacak, baskı görecek veya yönlendirilecek) korkusuyla yaşamadığı sürece, kimseyi 'sömürmeye' ihtiyaç duymaz. Tek istediği kendisiyle ilgilenebilmektir ve saygı gördüğü zaman, zenginleşerek büyür. Zenginleşerek büyüyen bir çocuk, olumsuz stratejilerle uğraşamayacak kadar meşgul ve mutludur."
Sevgiler...

yasemin said...

katkın için teşekkürler eylem.